Rozkład dnia

Rozkład dnia

Dzieci młodsze 3-4 lata

Godzina Aktywności
07:30 - 08:30 Zabawy samodzielne i grupowe dostosowane do pasji dzieci, indywidualne wsparcie dla dziecka, gry motoryczne z piosenką, ćwiczenia poranne, zabawy swobodne. Rutyny higieniczne i porządkowe.
08:30 - 08:50 ŚNIADANIE
08:50 - 09:00 Czynności higieniczne.
09:00 - 10:00 Zajęcia z różnych obszarów edukacyjnych i ekologicznych: rozwijanie mowy i rozumowania, przygotowanie do nauki czytania i pisania, edukacja matematyczna, muzyczna, kulturowo - estetyczna i zdrowotna.
10:00 - 11:00 Gry motoryczne w ogrodzie przedszkolnym, spacery, wycieczki, wolne zabawy w sali, indywidualna praca z dzieckiem.
11:00 - 11:20 DRUGIE ŚNIADANIE
11:20 - 11:30 Czynności higieniczne.
11:30 - 13:10 Odsłuchiwanie bajek z płyt lub czytanych przez nauczyciela, gry graficzne i manualne, zabawy w ogrodzie przedszkolnym, spacery i wycieczki, swobodne zabawy w sali.
13:10 - 13:30 Rutyny higieniczne, przygotowanie do obiadu.
13:30 - 13:50 OBIAD
13:50 - 14:00 Odsłuch bajek, zabawy z całą grupą.
14:00 - 16:30 Zabawy w grupach zgodnie z zainteresowaniami dzieci, zabawy manualne: rysowanie, majsterkowanie; prace porządkowe w sali. Indywidualne spotkania z rodzicami.

Dzieci starsze 5-6 lat

Godzina Aktywności
06:30 - 07:30 Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
07:30 - 08:50 Zabawy indywidualne i grupowe rozwijające zainteresowania dzieci, praca indywidualna z dzieckiem, zabawy ruchowe ze śpiewem, ćwiczenia poranne, zabawy swobodne. Czynności higieniczno-porządkowe.
08:50 - 09:00 ŚNIADANIE
09:00 - 10:00 Zajęcia z poszczególnych obszarów edukacyjnych i przyrodniczych: rozwijanie mowy i myślenia, przygotowanie do nauki czytania i pisania, edukacji matematycznej, muzycznej, kulturowo - estetycznej i zdrowotnej.
10:00 - 11:30 Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym, spacery, wycieczki, zabawy swobodne w sali, praca indywidualna z dzieckiem.
11:30 - 11:50 DRUGIE ŚNIADANIE
Czynności higieniczne.
11:50 - 13:10 Słuchanie bajek z płyt lub czytanych przez nauczyciela, zabawy graficzne i manualne, zabawy w ogrodzie przedszkolnym, spacery i wycieczki, zabawy swobodne w sali.
13:10 - 13:30 OBIAD
13:30 - 14:00 Zabawy konstrukcyjne. Słuchanie bajek, zabawy z całą grupą.
14:00 - 16:30 Zabawy w grupach uwzględniające zainteresowania dzieci, zabawy manualne: rysowanie, majsterkowanie; prace porządkowe w sali. Kontakty indywidualne z rodzicami.

Całodzienne zaangażowanie

Troska o każdy element

Rozkład dnia w przedszkolu prezentuje spersonalizowany plan zajęć dla dzieci w wieku 3-4 lata oraz 5-6 lat, uwzględniający różne aspekty ich rozwoju. Przyjmuje on holistyczne podejście do edukacji przedszkolnej, starając się zaspokoić różne potrzeby dzieci w tym wczesnym okresie rozwoju.

Dzień zaczyna się od godziny 7:30 dla młodszych dzieci i od 6:30 dla starszych, z ofertą różnorodnych zabaw swobodnych i kącików zainteresowań. Ta część dnia pozwala dzieciom na wyrażanie siebie i odkrywanie swoich pasji, przy jednoczesnym wsparciu ze strony dorosłych. Dzieci angażują się w różnorodne działania, takie jak gry motoryczne z piosenką, ćwiczenia poranne oraz zabawy indywidualne i grupowe. To czas na rozwijanie ich zainteresowań i twórczość, gdzie indywidualne wsparcie dla dziecka jest kluczowe.

Śniadanie o godzinie 8:30 (lub 8:50 dla starszych dzieci) stanowi ważny element dnia, dając dzieciom potrzebną energię na kolejne zajęcia. Po krótkiej przerwie na czynności higieniczne, przedszkolaki biorą udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, obejmujących m.in. rozwijanie mowy i rozumowania, przygotowanie do nauki czytania i pisania, edukację matematyczną, muzyczną, kulturowo-estetyczną i zdrowotną. Ta cenna godzina jest przeznaczona na kształtowanie umiejętności potrzebnych w przyszłym życiu ucznia.

Następnie dzieci bawią się na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym, odbywają spacery lub wycieczki, a także mają czas na swobodne zabawy w sali. Ta część dnia poświęcona jest ruchowi, odkrywaniu świata zewnętrznego i dalszemu rozwijaniu zainteresowań.

W przerwie na drugie śniadanie o 11:00 (lub 11:30 dla starszych dzieci) dzieci mają czas na relaks i odnowienie energii. Po krótkiej przerwie higienicznej dzieci wracają do zajęć, które obejmują odsłuch bajek, gry graficzne i manualne, zabawy w ogrodzie przedszkolnym i swobodne zabawy w sali.

Po obiedzie o 13:10 następują dalsze zabawy i aktywności, które kończą dzień w przedszkolu, kończący się o 16:30. Zabawy konstrukcyjne, słuchanie bajek, zabawy z całą grupą, a także rysowanie, majsterkowanie i prace porządkowe w sali, sprawiają, że dzieci kończą dzień pełne satysfakcji i radości. Ten harmonogram pokazuje, jak różnorodne i wypełnione aktywnościami jest życie przedszkolaka, z dużym naciskiem na holistyczny rozwój i zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb dziecka.